Před časem náš server psal o využívání RFID technologie ve speciální pedagogice. Dalším příkladem, jak může radiofrekvenční identifikace pomoci zkvalitňovat život dětem s hendikepem, je využívání interaktivních hraček k budování návyků potřebných k optimálnímu životnímu stylu dětí nemocných cukrovkou.

RFID najdeme v pomůckách pro neslyšící děti, v různých zařízeních pro nevidomé a nově také ve speciálních hračkách pro dětri trpící cukrovkou.

Americká firma Sproutel vyrábí interaktivní hračky pro děti s chronickými nemocemi, jako je dětská obezita či astma. S elektronickými hračkami vybavenými speciálním softwarem se děti učí správně žít se svojí nemocí. Nedávno uvedla na trh plyšového medvídka s dotykovým displejem, senzory a RFID. S jeho pomocí mohou dětští pacienti lépe pochopit a zvládat svoje onemocnění - diabetes mellitus prvního typu.

S medvídkem Jerrym se děti naučí správně počítat množství sacharidů v přijímané potravě, vyznat se v příznacích nemoci a reagovat na hypoglykemické záchvaty. Na dotykovém displeji na bříšku medvídka se ukazují videa a zobrazují zprávy. Hračka dítě upozorní na pokles hladiny cukru v krvi a řekne, jaké jídlo by mělo jíst. Výrobek doplňují kartičky s obrázky různých jídel medvídka označené RFID tagy, které jsou načítány čtečkou v tlamičce hračky. Jakmile hračka identifikuje RFID kartičky, pamlsky se objeví na virtuálním talíři na displeji.

Miniatura inzulínového pera a RFID kartičky s jídlem

„,Krmením‘ medvídka děti poznávají vliv různých potravin na hladinu glukózy v těle,“ vysvětluje ředitel společnosti Sproutel Aaron Horowitz. „Každé jídlo má jiný obsah sacharidů. Hrou s medvídkem se dítě učí sestavovat svůj jídelníček a vyvažovat sacharidy s dávkami inzulínu.“

Výrobce používá technologii vyvinutou tchajwanskou společností Winbond Electronics: „střeva“ medvídka tvoří čtecí zařízení Winbond W55MID50, které načítá pasivní 13,56 MHz tagy W55MID15 určené pro hračky a různé spotřebitelské aplikace. Sada obsahuje celkem 243 kartiček s obrázky jídla s RFID tagy a miniaturu inzulínového pera. Senzory v končetinách a na zadečku medvěda detekují, když mu dítě „dá injekci“.